Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Český plán patřil v Paříži k nejdůležitějším tématům. Fico byl asi na jiném jednání, říká Pojar

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Petrem Fialou. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Petrem Fialou. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Premiéři a prezidenti to poprvé slyšeli na Evropské radě,“ vysvětluje poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar vznik českého plánu na získání stovek tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu. V rozhovoru popisuje, jak Česko s nákupem nábojů dalším zemím pomáhá, co ostatní lídry na české iniciativě zaujalo nebo jak dlouho mohou náboje ukrajinské armádě vydržet.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Čím Česko své partnery přesvědčilo?
  • Které země se na iniciativě chtějí podílet?
  • Na jak dlouho by takové množství munice Ukrajině mohlo stačit?
  • Jak se česká iniciativa řešila na pondělním summitu v Paříži?
  • Jak moc se tam diskutovalo o vyslání evropských vojáků na Ukrajinu?
  • Jak Pojar vnímá stávající situaci na Ukrajině?

Jak takzvaná česká iniciativa vznikla a kdy?

Přesně to říct nedokážu. Děláme to od začátku války, snažíme se Ukrajincům dodávat zbraně a pomáhat jim v tom, aby se mohli bránit. Děláme to s celou řadou zemí, s některými veřejně jako třeba s Dánskem, Nizozemskem, Kanadou nebo Spojenými státy. Koneckonců i Německo s námi vyměňovalo tanky za dodávky na Ukrajinu. Má to už dlouhé trvání. V tuto chvíli ostatní viděli, že nám to funguje, proto ten systém chtějí podpořit.

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný Deníku N řekl, že na současném plánu se pracuje rok a půl.

První dodávky odsud vyjely na Ukrajinu asi týden

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější