Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nic, nebo toto.“ Na manželství musejí gayové a lesby počkat, práva jim Sněmovna rozšířila, znevýhodněni dál budou jako rodiče

Klíčovou postavou sněmovních vyjednávání byl předseda klubu ODS Marek Benda. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Klíčovou postavou sněmovních vyjednávání byl předseda klubu ODS Marek Benda. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Poslanecká sněmovna odhlasovala jedno z nejnapjatěji očekávaných rozhodnutí tohoto volebního období. Manželství pro všechny podle očekávání neprošlo. Poslanci nicméně rozšířili práva stejnopohlavních párů na úroveň manželských s jedinou výjimkou – osvojování a adopce dětí. Tam budou gayové a lesby stále čelit znevýhodnění.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslanecká sněmovna zamítla manželství pro všechny, schválila ale novelu občanského zákoníku, která mění svazky stejnopohlavních párů a rozšiřuje jejich práva.

Poslanci nakonec podpořili verzi, s níž přišel lidovecký poslanec Jiří Navrátil a Helena Válková z hnutí ANO. Ta kromě názvu manželství omezuje svazky osob téhož pohlaví v podmínkách osvojení dětí a obecně rodičovských právech.

Ve hře byly ale také mnohem méně vstřícné varianty i možnost, že neprojde žádná změna. To se nakonec nestalo. Zastánci manželství pro všechny tak dávali najevo jak zklamání, tak i ulehčení.

„Politika je umění možného,“ řekl po hlasování Josef Bernard (STAN), který prosazoval manželství pro všechny a úplné srovnání práv heterosexuálních a stejnopohlavních párů. „Museli jsme volit, jestli neprojde nic, nebo toto,“ přiznal.

Do poslední chvíle Starostové přitom tvrdili, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Rodina a vztahy

Sněmovna

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější