Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Navštivte město, které už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupolu odhaluje rozsah válečných hrůz

Snímek 20 dní v Mariupolu dokumentuje ruské útoky na obklíčený Mariupol. Foto: AP Photo/Jevhen Maloletka
Snímek 20 dní v Mariupolu dokumentuje ruské útoky na obklíčený Mariupol. Foto: AP Photo/Jevhen Maloletka

Dva roky od začátku ruského plného vpádu na ukrajinské území připomíná drásavý dokument 20 dní v Mariupolu. V oscarovém klání, které proběhne za necelý týden, je považován za hlavního favorita v dokumentární kategorii. A zcela oprávněně. Aktuálně je zdarma dostupný i českým divákům.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Války nezačínají explozemi. Začínají tichem.“ Celovečerní dokument 20 dní v Mariupolu, dostupný ještě do 7. března na veřejnoprávním iVysílání, je jedním z nejcennějších svědectví o ruské válce na Ukrajině.

Zachycuje prvních dvacet dní ruského obléhání Mariupolu, tragicky proslulého ukrajinského přístavu, který se stal zosobněním hrůz ruské války na Ukrajině. Mimo jiné kvůli tomu, že o zdejších ruských zvěrstvech se dozvěděl celý svět, a to díky svědectví dvou fotografů a novinářů agentury AP, kteří ve městě během obléhání pobývali.

Právě oni jsou hrdiny zmíněného dokumentu, který shrnuje jejich válečnou zkušenost. Jako autor je pod ním podepsán jeden z nich, Mstyslav Černov.

Tváří v tvář tanku

„Vidím to jasně, jsou tam tanky s písmenem Z. Jsem v nemocnici 2, nemocnice byla obklíčena,“ hlásí ve filmu do vysílačky jeden z vojáků a my zatím spolu s kamerou sledujeme, jak se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dokument

Film

Ruská válka na Ukrajině

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější