Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Má to Benda chytře vymyšlený.“ O manželství pro všechny může rozhodnout zdánlivá procedurální formalita

Šéfové dvou největších poslaneckých klubů: Marek Benda (ODS) a Alena Schillerová (ANO). Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Šéfové dvou největších poslaneckých klubů: Marek Benda (ODS) a Alena Schillerová (ANO). Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

K hlasování o manželství pro všechny se nakonec poslanci zřejmě dostanou ještě ve středu. Samotnému rozhodnutí přitom bude předcházet procedurální hlasování, které určí, v jakém pořadí se Sněmovna vypořádá s jednotlivými pozměňovacími návrhy. To je obvykle formalita, v tomto případě to ale může mít rozhodující vliv na budoucí podobu stejnopohlavních svazků.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V Poslanecké sněmovně někdy může o výsledku rozhodnout pořadí, ve kterém se hlasují varianty daného zákona. Může to hrát roli hlavně v situacích, kdy je část poslanců ochotná hlasovat pro více verzí novely. Větší šanci na schválení má pak ta, která přijde na řadu dříve. To se nyní může stát i v případě manželství pro všechny.

Část ODS nyní prosazuje, aby se hlasovalo podle jiného klíče než před několika dny na schůzi ústavně-právního výboru.

Na výboru poslanci hlasovali jako první o pozměňovacím návrhu předsedy poslaneckého klubu STAN Josefa Cogana, který chce dát stejnopohlavním párům všechna práva, která mají manželé, včetně adopcí, pouze je nenazývá manželstvím, ale partnerstvím.

Na druhém místě pak měli další pozměňovací návrh poslankyně ANO Heleny Válkové a poslance KDU-ČSL Jiřího Navrátila. Ten také řadu práv narovnává, ale omezuje možnost adopcí jen na přiosvojení biologického dítěte partnera.

A až jako třetí přišel na řadu návrh z pera poslance ODS Karel Haase, lidovce Pavla Bělobrádka a poslankyně ANO Zuzany Ožanové, který rodičovská práva neřeší. Jednotlivým návrhům se Deník N podrobně věnoval.

ODS je ale z velké části proti co největšímu rozšíření práv stejnopohlavních párů. Občanští demokraté proto v kuloárech Sněmovny prosazují, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Sněmovna

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější