Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Asi mu to neřekli dost diplomaticky.“ Lidovec Okamura musel z kandidátky, aby nepřeskákal lídry

Lidovecký poslanec Hayato Okamura. Foto: Adam Hecl, Deník N
Lidovecký poslanec Hayato Okamura. Foto: Adam Hecl, Deník N

Hayato Okamura nebude za koalici Spolu kandidovat do Evropského parlamentu. Lidovecký poslanec měl být na konci společného volebního lístku, kvůli možnému kroužkování se ale nakonec o europarlament neutká. Lídři Spolu tak chtějí udržet dohodu, že pod desátým místem nebudou osobnosti, které by mohly skákat díky preferenčním hlasům. Pokud by se tak stalo, mohlo by to podle šéfa lidovců Mariana Jurečky „změnit ambici všech tří stran“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lidovecký poslanec Hayato Okamura v úterý oznámil, že nebude za koalici Spolu kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu.

„Dělám to proto, abych tímto svým krokem podpořil soudržnost a sílu celé koalice Spolu. Tu stále vnímám jako reálnou a kvalitní alternativu pro naši zemi k populistické a extremistické politice ANO a SPD,“ napsal Okamura s tím, že mohly existovat obavy z jeho vykroužkování pomocí preferenčních hlasů.

„Vyhovuji tak naléhavému požadavku ODS a TOP 09 tlumočenému vedení KDU-ČSL,“ doplnil lidovecký poslanec.

„Bereme na vědomí“

Alexandr Vondra, lídr kandidátky Spolu a jednička ODS do eurovoleb, v reakci na Okamurova slova Deníku N řekl, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější