Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rodina versus Kreml v boji o hrob. Jak Navalnyj i po smrti straší Putina

Rozloučení s Alexejem Navalným se bude konat v pátek v Moskvě. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Rozloučení s Alexejem Navalným se bude konat v pátek v Moskvě. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Může se Navalného pohřeb stát protestem proti Putinovu režimu a dokáže tomu Kreml zabránit? Rozloučení s opozičním lídrem se má konat v pátek. Navalného spolupracovníkům a rodině se podařilo najít i odvážného popa, který odslouží bohoslužbu. Pokud mu to někdo ještě nepřekazí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

To, že matka opozičního předáka Alexeje Navalného nakonec vybojovala na úřadech tělo svého syna – doslova ho vytáhla z márnice v Salechardu a svou neústupností dotlačila dokonce i ruské tajné služby k částečné kapitulaci –, neznamená její konečné vítězství. Před rodinou a Navalného týmem stojí zásadní úkol – uspořádat pohřeb takový, jaký by si Alexej Navalnyj přál.

Dnes mluvčí zesnulého politika Kira Jarmyš oznámila, že rozloučit se s ním bude možné v pátek. Jak v moskevském chrámu ikony Matky Boží „Uhaste můj smutek“, kde se bude konat ve 14 hodin místního času, tak na Borisovském hřbitově na jihu Moskvy, kde bude tělo uloženo do hrobu. Nedaleko odtamtud politik žil, než byl uvězněn.

Kdo se chce pohřbu zúčastnit, má prý přijít opravdu včas. Situace se může odvíjet nepředvídatelně. Policisté jsou na místě už teď, ve středu.

Zda vše proběhne podle představ rodiny, Navalného týmu a nakonec i jeho samotného, vůbec není jisté. Zorganizovat důstojný pohřeb nejvýraznějšího kritika Putinova Kremlu je totiž těžký úkol. A to hned z několika důvodů.

Jaký pohřeb by chtěl sám Navalnyj?

Rodina v čele s Ljudmilou Navalnou, matkou zemřelého politika, povzbuzována ze zahraničí manželkou Julijí a členy Fondu boje s korupcí, se snaží vypravit politikovi pohřeb co nejveřejnější. S tím by patrně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Alexej Navalnyj

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější