Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Izrael má na dosah lídra Hamásu a plánuje evakuaci palestinských civilistů. Neznámo kam

Jeden z lídrů Hamásu Jahjá Sinvár během Dne Jeruzaléma (Quds Day) na závěr ramadánu, 14. 4. 2023. Foto: Profimedia
Jeden z lídrů Hamásu Jahjá Sinvár během Dne Jeruzaléma (Quds Day) na závěr ramadánu, 14. 4. 2023. Foto: Profimedia

Jak blízko je Izrael k dopadení lídra Hamásu Sinvára, potažmo ke zničení celého teroristického hnutí, a mezinárodní společenství k dosažení dohody s Izraelem a Hamásem o příměří a poválečném uspořádání? Izraelci tvrdí, že Sinvára už vypátrali, Biden tvrdí, že příměří bude příští týden. Co ale bude s více než milionem uprchlíků v Rafáhu?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Naším cílem je úplné vítězství,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem února. „Zabijeme vedení Hamásu, takže musíme pokračovat v operacích ve všech oblastech v Pásmu Gazy. Do té doby nesmíme ukončit válku.“ Hlavním cílem Izraele je lídr Hamásu Jahjá Sinvár, který teroristické hnutí dvě desetiletí řídil z izraelského vězení.

Izraelci tvrdili, že se k Sinvárovu úkrytu blíží. „Sinvár jde z úkrytu do úkrytu a není schopen komunikovat s okolím,“ řekl tehdy ministr obrany Joav Gallant.

„Sinvár nevede kampaň, nevelí silám; je zaneprázdněn vlastním přežitím. Z vůdce Hamásu se změnil na teroristu na útěku a izraelské jednotky ho nadále pronásledují.“

Nyní ho údajně už téměř mají. Izraelci tvrdí, že vědí, kde je, ale že zajmout nebo zabít ho bude složité, protože je obklopen izraelskými rukojmími, kteří mu dělají živé štíty.

Ptali jsme se experta na Blízký východ, zda Sinvárova smrt by znamenala konec Hamásu, a vojenského analytika, jaké nástroje a zbraně může izraelská armáda v tunelech použít.

Robot ve tvaru koule, který se kutálí tunely

Sinvár byl údajně lokalizován ve

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější