Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Protestovat proti partnerství není jen malichernost, má ale jiná varianta šanci?

Úprava nemá jen vyřešit problémy duhových rodin. Má se i pokusit křivdu napravit. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Úprava nemá jen vyřešit problémy duhových rodin. Má se i pokusit křivdu napravit. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Evy Romancovové: Manželství pro stejnopohlavní páry míří do finále. Poslanci před sebou mají rozhodnutí, zda gayům a lesbám narovnají práva, nebo vyberou některou z okleštěných variant. I ten nejmírnější kompromisní návrh ale může vést do právní pasti. A navíc bude upozorňovat na odlišnost a vyvolávat v LGBTQ lidech frustraci a pocit křivdy, byť je možná jediný průchozí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kromě původního znění, které obsahuje plné zrovnoprávnění všech párů bez ohledu na pohlaví, připravili poslanci celou řadu komplexních pozměňovacích návrhů. Ty představují větší či menší ústupky z myšlenky plného zrovnoprávnění a drtivá většina z nich tak pro zastánce manželství pro všechny nejspíš nebude přijatelná.

Zajímavý je jeden pozměňovací návrh, který přináší oproti původnímu znění změnu jen jedinou – zavádí pro svazek stejnopohlavních párů jiný název než manželství. Pojem partnerství. Práva obou typů svazků jinak plně narovnává a lze ho tak z praktického pohledu vnímat jako plnohodnotný.

Přesto se ve veřejné debatě objevují dotčené reakce queer lidí, kteří se takovým návrhem cítí omezeni, segregováni nebo je uráží. Většinová populace se může jen velmi stěží

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější