Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ateliéry a zkušebny, nebo park? Brněnský spor o nevyhovující „likusáky“ na Kraví hoře spěje do finále

Areál na Kraví hoře. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník N
Areál na Kraví hoře. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník N

V Brně zřejmě spěje k rozhodnutí spor, který město řeší už dva roky. Jde v něm o pět přízemních domů, takzvaných „likusáků“, v areálu na Kraví hoře. Dlouhodobě je využívá umělecká komunita. Podle města jsou ale domy ve špatném stavu, chce je zbourat a rozšířit park u místní hvězdárny.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Minulou středu měli brněnští radní rozhodnout o výpovědi umělcům. Na poslední chvíli však tento bod z jednání rady stáhli, situaci ještě chce vedení města se současnými nájemci řešit. Stalo se tak po tlaku ze strany umělců i části veřejnosti. „Proběhne ještě jednání s nájemci,“ vysvětlil Deníku N radní pro oblast majetku Jiří Oliva (Socdem).

Debata o „likusácích“ patří ke stálicím brněnské komunální politiky. V areálu na Kraví hoře, hned za brněnskou hvězdárnou, patří městu pětice likusových domků, spravuje je právě hvězdárna. Ty si v posledních třiceti letech pronajímají brněnští umělci – výtvarníci, sochaři, hudebníci.

„Nájmy jsou velmi příznivé. Umělci, kteří to tam využívají, sice tvoří, ale neprodávají. Neživí se tím, nejsou to hvězdy, jsou to začátečníci. Mají tady velice příhodnou polohu a cenu na to se rozvíjet,“ popsal Deníku N Radovan Přikryl, který komunitu zastupuje.

Stav těchto domků, které za druhé světové války sloužily

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější