Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fiala a Tusk proti Ficovi s Orbánem. Pražský summit ukázal, jak válka rozdělila Visegrád

Premiéři států V4 na tiskové konferenci po jednání. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Premiéři států V4 na tiskové konferenci po jednání. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V Praze jednali premiéři zemí V4. První summit svolaný premiérem předsedajícího Česka Petrem Fialou se konal v napjaté atmosféře, kterou vyvolaly výroky předsedy vlády Slovenska Roberta Fica. Ten u příležitosti druhého výročí ruské agrese proti Ukrajině zveřejnil projev, který kopíroval oficiální kremelskou propagandu. Všichni čtyři šéfové vlád se nicméně pokusili udržet skupinu V4 funkční. Rozdílné pohledy na válku na Ukrajině přesto summit poznamenaly.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jednání premiérů se oproti původním předpokladům protáhlo o asi pětačtyřicet minut. Hostitel Petr Fiala po něm oznámil, že čtveřice jednala celou dobu sama za zavřenými dveřmi. Nedošlo tak na původně plánovanou druhou část summitu, kdy se měli k premiérům přidat členové jejich delegací.

Fiala, Fico, Orbán a Tusk tak měli delší možnost pokusit se najít alespoň základní shodu v klíčové otázce – v postoji k válce na Ukrajině.

„My ani neskrýváme, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Maďarsko

Polsko

Ruská válka na Ukrajině

Slovensko

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější