Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vláda

Raketa Taurus KEPD-350 na letadle Tornado. O ty Kyjev Berlín žádá měsíce. Foto: Andrea Bienert, Bundeswehr
Raketa Taurus KEPD-350 na letadle Tornado. O ty Kyjev Berlín žádá měsíce. Foto: Andrea Bienert, Bundeswehr

Německá vláda v čele s kancléřem Olafem Scholzem stále odmítá dodat Ukrajině střely dlouhého doletu systému Taurus, o které Kyjev dlouhodobě žádá. Scholz se totiž obává možného ostřelování Ruska a v důsledku toho zavlečení Berlína do konfliktu. Francie a Británie přitom podobné střely poskytnou. V čem je tedy podle kancléře rozdíl?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Opakované ne raketám Taurus. Německý kancléř Olaf Scholz (SPD) znovu odmítl dodání moderních střel s plochou dráhou doletu Taurus Ukrajině, která o ně dlouhodobě žádá. A včera podrobně vysvětlil proč.

Na včerejší tiskové konferenci novinářům odůvodnil své stanovisko tím, že se Německo nehodlá zapojit do války s Ruskou federací. Rakety systému Taurus – což je jedna z nejmodernějších zbraní v německém arzenálu – mají totiž velmi přesný dostřel na vzdálenost až pět set kilometrů. Berlín se tak obává, že by se jejich cílem mohla stát například i Moskva.

Scholz to, že dodávky nadále odmítá, odůvodnil dvěma konkrétními faktory, které považuje za problematické:

  • prvním je právě zmíněný dlouhý dolet střely;
  • druhým je

    Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější