Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčany

To, co Carlson v Rusku viděl, ho šokovalo. Foto: Youtube, Tucker Carlson
To, co Carlson v Rusku viděl, ho šokovalo. Foto: Youtube, Tucker Carlson

Komentář Michaela Romancova: O co Carlsonovi jde? Nepochybně o peníze a vliv. Tím to však nekončí. Své o tom věděl už Julius Fučík.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Setkání Tuckera Carlsona s Putinem už svůj prostor dostalo, ale stojí za to věnovat pozornost i jeho exkurzi po Moskvě. Proč? Na jeho youtubovém kanále jsou k dispozici tři krátká videa, v nichž se Carlson svěřuje se svými pocity. Tento materiál se v USA stal okamžitě předmětem kritiky a řady vystoupení. Například politický satirik a komentátor John Stewart mu v pořadu The Daily Show řádně vyprášil kožich. V Carlsonově videoprodukci totiž obdiv k Rusku dominuje stejně, jako jeho „rozhovoru“ dominoval obdiv k Putinovi a jeho „znalostem“.

V prvním videu, na které se lze podívat bez registrace, se vyznává z obdivu k moskevskému metru, ve druhém a třetím, pro jejichž zhlédnutí se je třeba zaregistrovat, je paf z ruského supermarketu a navštíví „ruský McDonald“. Obdiv a nadšení z Moskvy však nejspíš nejsou tím podstatným.

Carlson, který se Putina na nic komplikovaného či konfrontačního nezeptal – na což si po natáčení Putin „stěžoval“ – totiž naopak kladl řadu (návodných) otázek svým divákům. A nejen to. Dle jeho názoru je totiž rozdíl mezi Ruskem, tak jak jej líčí americká média, a skutečností (tedy tím, co sám nejen viděl, ale i nafilmoval) tak zásadní, že by se Američané měli „radikalizovat“.

Tento moment zasluhuje pozornost, neboť Carlson

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější