Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na Ukrajinu

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nejzajímavější bod tiskové konference, na níž francouzský prezident Emmanuel Macron shrnoval závěry včerejšího pařížského summitu, byl velmi stručný. Šéf Elysejského paláce řekl, že na summitu nebyla shoda na vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, nic podle něj ale není vyloučeno. Jako předskokani pro tuto větu mu trochu netypicky posloužili premiéři Česka a Slovenska Petr Fiala a Robert Fico.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Úvodem tohoto textu jedna netypická poznámka: Do detailů večerního jednání v Paříži ani do hlav politikům, kteří se jej účastnili, nevidíme. Zprávou se ale stalo už jen to, co francouzský prezident řekl.

Důvod je prostý. Aby mohl Emmanuel Macron prohlásit, že není shoda, musel nejdřív někdo před summitem navrhnout: Pojďme probrat možnost vyslání vojáků na Ukrajinu. To za dva roky od plošné ruské invaze nikdo neudělal, rozhodně ne takto viditelně.

Tím, kdo to navrhl, byl podle vysoce postavených zdrojů blízkých české vládě osobně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější