Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidenta

Zambie má už i svůj výbor pro nominace na filmové Oscary. Martina Hájková Mwanza druhá zleva. Foto: archiv M. H. Mwanza
Zambie má už i svůj výbor pro nominace na filmové Oscary. Martina Hájková Mwanza druhá zleva. Foto: archiv M. H. Mwanza

Šestatřicetiletá Martina Hájková Mwanza ze slezského Těrlicka před deseti lety založila v zambijském Kitwe filmový festival. Vypráví o tom, jak práce s kamerou slouží k rozvoji Afriky. O tom, proč místní umělci dělají převážně společensky angažovaná, ale divácky neatraktivní díla. A o tom, proč ze Zambie snímek v jazyce bemba pronikne na Oscary snáze, než kdyby byl natočen v angličtině.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Martina Hájková Mwanza má vizi, že by se Zambie mohla stát kontinentální filmařskou velmocí. Šestatřicetiletá rodačka ze slezského Těrlicka, která v hornickém městě Kitwe z ničeho „vydupala“ mezinárodní filmový festival Sotambe, o tom dokonce osobně přesvědčovala i tamního prezidenta Hakaindeho Hichilemu.

Společně s dalšími výraznými osobnostmi, které se pohybují kolem zambijského filmu, pozvala hlavu republiky do kina. Po promítnutí filmu Can you see us? s ním mluvili o tom, co stát může podniknout, aby se dosud zanedbávaný sektor stal výraznou součástí hospodářství 20milionové země v jižní části Afriky.

Ne, Deník N vám nepřekládá synopsi bláznivé komedie v exotických kulisách. Martina Hájková Mwanza je žena z masa a kostí. Je matkou jedenáctileté dcery a tříletého syna. Má je se svým zambijským manželem, kterého poznala během svých studií, když v jeho vlasti sbírala informace pro diplomovou práci o dopadech nekontrolované těžby mědi na místní společnost. Jí založená přehlídka zvaná Sotambe (název v hlavním místním jazyce bemba znamená Přijďte a dívejte se) funguje už deset let a každoročně ho podporuje ambasáda České republiky v Lusace.

Pokud o tomto neobvyklém příběhu chcete vědět více, nikam nechoďte a čtěte. Vězte, že naše hrdinka, které v jejím novém domově přezdívají Mama Sotambe, se do Zambie dostala způsobem hodným scénáře bláznivé komedie…

Za srdcem do Afriky

Málo známá země, která ale patří do šestice priorit rozvojové spolupráce České republiky, se stala jejím osudem z bizarního důvodu. Po nástupu na rozvojová studia na olomoucké univerzitě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Film

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější