Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Papouškování ruské propagandy.“ Čeští ministři Fica tvrdě kritizují, Fiala ale pozvání nezrušil

Maďarský premiér Orbán a jeho slovenský kolega Fico, který 17. ledna přijel na návštěvu Budapešti. Foto: Bernadett Szabó, Reuters
Maďarský premiér Orbán a jeho slovenský kolega Fico, který 17. ledna přijel na návštěvu Budapešti. Foto: Bernadett Szabó, Reuters

Úterní summit V4 se v Praze uskuteční dle plánu. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že pokládá za důležité mluvit se slovenským premiérem Robertem Ficem i přes jeho víkendové výroky směrem k Rusku a Ukrajině. Fiala i další členové české vlády ale Fica nebývale ostře kritizovali.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V předvečer návštěvy Prahy si slovenský premiér Robert Fico vyslechl ze strany českých vládních politiků nebývale ostrá slova.

Premiéru Fialovi vadí jeho víkendové prohlášení k válce na Ukrajině, podle kterého například konflikt vyvolali Ukrajinci a západní země, což je oficiální ruský narativ.

V úterý se v Praze koná summit premiérů V4. Česko tomuto formátu setkávání bývalých sovětských satelitů nyní předsedá, ale se svoláním jednání na premiérské úrovni Fiala otálel. Čekal na výsledky voleb na Slovensku a v Polsku. Po Ficově projevu čelil výzvám, aby pozvání pro slovenského premiéra zrušil. V pondělí ale oznámil, že to neudělá.

„Neříkám, že je má největší radost setkávat se tu s kolegy, s nimiž v řadě klíčových věcí nesouhlasím. Mám na mysli maďarského a slovenského předsedu vlády,“ prohlásil Fiala na tiskové konferenci před odletem do Paříže, kde se koná summit o pomoci Ukrajině, na který míří také Fico.

„Nicméně diskutovat musíme. Někdo to dělat musí. Přináší to výsledky. Jaká je alternativa? Nebudeme se bavit? Výsledkem by bylo třeba to, že budou zablokovaná důležitá evropská rozhodnutí – důležitá pro naši budoucnost a prosperitu,“ dodal Fiala.

Také další členové vlády volili nebývale ostrá slova. „Pro mě jsou to naprosto

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Slovensko

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější