Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (732. den): Rusům padá jedno důležité letadlo za druhým a už se nedá věřit tomu, že si je sestřelují jen sami

A-50U ruského letectva, který padl v pátek. Foto: Wikipedia, CC
A-50U ruského letectva, který padl v pátek. Foto: Wikipedia, CC

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Spadl další ruský AWACS, okolnosti jsou nejasné a pozoruhodné zároveň.
  • Ukrajinci pustili Rusy do Robotyne a potom je zmasakrovali.
  • Padlo Lastočkyne u Avdijivky, Ukrajinci si stěžují na nepřipravené opevnění.
  • U Bachmutu se už bojuje v Ivanivske, Rusové tam opět zavraždili zajatce.
  • Mapy dne – Lastočkyne, Robotyne a Bachmut.
  • Videa dne – dosud nezveřejněné záběry z prvních dnů války – loučení s rodiči; první boje u Chersonu; past v Mariupolu; neznámé záběry z Hostomelu a další.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 25. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Spadl další ruský AWACS, okolnosti jsou nejasné a pozoruhodné zároveň. Celý minulý týden jsme průběžně informovali o tvrzeních ukrajinské armády o mimořádně vysokém počtu sestřelených ruských letadel Su-35 a Su-34. Zatímco dvě Su-35 jsou potvrzená, u pěti bombardérů Su-34 důkazy stále chybí. Rusové jejich ztrátu popírají, ale nezdá se pravděpodobné, že by si Ukrajinci sestřely všech pěti jen vymysleli.

Minimalistická verze je, že došlo k pokusům o jejich sestřel s neznámým výsledkem, přičemž ukrajinská armáda má důvod se domnívat, že mířila přesně. Zda tomu tak skutečně bylo, je sporné.

Ruské letectvo má ale opravdu vážný problém, i kdyby nespadl jediný Su-34. Kromě dvou Su-35 utrpělo v pátek ještě větší ztrátu – létající radar A-50U. O jeho sestřelení neexistuje žádná pochybnost, dokazuje ho například toto video:

Opravdu zachycuje sestřel a následný pád A-50. Jeho posádka před zásahem neustále vystřelovala klamné cíle. Z toho je jasné, že o nebezpečí věděla. Jenže letadlo bylo v té chvíli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější