Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dokud budete žít lépe než okupanti, budete pro ně nepřáteli

Rusy zničené mariupolské divadlo. Foto: Alexandr Jermočenko, Reuters
Rusy zničené mariupolské divadlo. Foto: Alexandr Jermočenko, Reuters

Začíná třetí rok války, je načase si konečně uvědomit, že zlo je třeba porazit, ne s ním vyjednávat, píše v komentáři Ekaterina Kanakova.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

– Ne, necítím se rozezleně, jen zabíjím nácky. Včera jsme šli, a proti nám šla žena se dvěma dětmi, tak jsme je sundali.
– No, to je dobře, jsou to naši nepřátelé.
– Jo, není mi jich ani líto. Je to jejich volba. Mohli odjet jako ti ostatní.
– Přesně tak, nelituj je. Bij je.
–––
– Víš, ti zku*vený Ukáčka si žijí tak dobře. Fakt líp než my.
– To je jasný. Západ je platí, oni se bojí, že o to přijdou, a tak za to bojují. Za co jinýho?
(…)
– Přivezu tobě i dětem spoustu hadrů. Teď jsme tady v jednom bytě, oni všechno nechali a utekli pryč. Je to taková sportovní rodina – jen tenisek mají deset párů, všechny značkové. Všechno jsem sebral a narval to do batohu. Chlapi to všechno vyvážejí náklaďáky, ale ten já nemám.
– Jsi můj pašák, správný hospodář – všechno do domu. Mimochodem, Sofija jde letos do školy, možná někde sebereš počítač?

Asi se ptáte, odkud jsou tyto dialogy. Z dokumentárního filmu Intercepted (Odposlechnuto) ukrajinské režisérky Oksany Karpovych. Film je aranžován velmi prostě: k záběrům z ukrajinských měst, zničených v průběhu války, jsou pouštěny nahrávky telefonických rozhovorů ruských vojáků s jejich příbuznými. Jaké máte při čtení pocity? Vztek? Pokud ano, jste normální lidé.

A nyní si pusťte film 20 dnů v Mariupolu. Já jsem se rozhodla jej zhlédnout 24. února, přišlo mi to velmi symbolické. Všem ho doporučuji. Řeknu rovnou, že to bylo těžké, slzy se řinuly samy. Podemlely mou krustu novinářského cynismu a probudily ve mně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější