Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nejsou to jen vraždící monstra.“ Manželé Stodolovi v kinech prověří, jak dnes vyprávět příběhy vrahů

Lucie Žáčková a Jan Hájek ve filmu Manželé Stodolovi. Foto: Cinemart
Lucie Žáčková a Jan Hájek ve filmu Manželé Stodolovi. Foto: Cinemart

Jak po vraždách na filozofické fakultě pracovat s filmovým a seriálovým ztvárňováním skutečných vrahů? Aktuální tvorba českých filmařů, ač vznikla ještě před prosincovou střelbou, to testuje. Po bestiálním vrahovi Hojerovi ze seriálu Metoda Markovič: Hojer přišli na řadu Manželé Stodolovi. Nový film se zabývá dvacet let starým případem vraždění důchodců na českém venkově.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Oba tyto po umělecké stránce výjimečné počiny spojuje i to, že k divákům míří v době nepříliš vzdálené od prosincového vraždění na pražské filozofické fakultě. To společně s otázkou, jak se v médiích věnovat osobě střelce z fakulty, logicky vyvolává také otazníky nad aktuálním filmovým a seriálovým zpodobněním vrahů. Několik děl si už touto zkouškou prošlo.

Druhá řada veřejnoprávní krimisérie Stíny v mlze, která se měla původně odvysílat 8. ledna, odsunula svou premiéru na později. Především kvůli tomu, že její součástí je i třetí díl, ve kterém dojde ke střelbě na základní škole.

„I přestože byly scénáře pro druhou řadu dokončeny už v roce 2022, inkriminované scény natočili filmaři na jaře loňského roku a jedná se o fiktivní příběh, Česká televize považuje uvedení druhé řady v současné době za nevhodné,“ zdůvodnil změnu ve vysílání programový ředitel ČT Milan Fridrich.

Téma, jak se postavit k uvádění filmů s podobnou tematikou, otevřeli už tvůrci nového českého filmu Krvavý Johann, který do kin vstoupil v původním termínu 11. ledna.

Režisér Jakub Krumpoch zvažoval jeho odsunutí, nakonec se ale s distributorem rozhodli premiéru ponechat na původní datum, a to kvůli absurdnosti filmu a přítomnosti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Krimi

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější