Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice Ukrajině

155milimetrová munice do houfnice. Ilustrační snímek: bbsferrari, Adobe Stock
155milimetrová munice do houfnice. Ilustrační snímek: bbsferrari, Adobe Stock

Český plán na dodání 800 tisíc kusů dělostřelecké munice Ukrajině zněl, když jej prezident Petr Pavel oznámil na bezpečnostní konferenci v Mnichově, nesmírně ambiciózně. Vždyť EU si zhruba před rokem stanovila, že Kyjevu pošle milion kusů munice – a později se ukázalo, že měla velké oči. Jaké jsou detaily českého plánu a co se o něm zatím neví?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Může to být příběh s dvěma prostými poučeními: jakkoliv přelomově vypadá nějaká informace ve válce, v níž se Ukrajina už dva roky brání plošné ruské invazi, spíše půjde o dlouhodobé dění, které se jen v nějaké chvíli dostalo na veřejnost.

Druhé poučení je, že sehnat munici ve válce trvá, a začít ji shánět během bojů je velmi pozdě.

To ale nijak neumenšuje nadějnost plánu, který koordinují Češi. Ti patří co do pomoci Ukrajině mezi premianty, a tato iniciativa nás navíc ani moc nestojí – ale o tom později.

Osm set tisíc kusů dělostřelecké munice je hodně. Možná si vzpomenete, že ve dnech nejistoty

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější