Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vlak srazil slona. Bangladéšský soud odpověděl přelomovým zákazem chovu slonů v zajetí

Dnes má slon v Bangladéši status kriticky ohroženého zvířete, které chrání zákon – konkrétně ten z roku 1974, kde se mimo jiné píše, že slona nelze lovit, odchytávat do zajetí ani usmrtit. Ale praxe vypadá jinak. Foto: Vinoth Čandar, Wikimedia CC BY 2.0
Dnes má slon v Bangladéši status kriticky ohroženého zvířete, které chrání zákon – konkrétně ten z roku 1974, kde se mimo jiné píše, že slona nelze lovit, odchytávat do zajetí ani usmrtit. Ale praxe vypadá jinak. Foto: Vinoth Čandar, Wikimedia CC BY 2.0

Bangladéšští ochránci slonů slaví. Nejvyšší soud v zemi, kde lidé nad slony už dávno převládli, teď zakázal soukromý chov těchto zvířat. Zlomovému verdiktu předcházela léta zpráv o špatném zacházení a týrání; poslední kapkou se stala loňská smrt mladého slona na železničních kolejích.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Stalo se to loni v květnu v Uttaře, jedné ze čtvrtí bangladéšské metropole Dháka, na místě, kudy vede železniční trať do druhého největšího města v zemi Čitágáonu.

Hned vedle kolejí přešlapovala dvojice v zajetí chovaných slonů, matka slonice a její potomek. Uvázal je tam jejich mahút (jak se v jižní a jihovýchodní Asii říká chovatelům slonů). Prý proto, aby si zvířata odpočinula po práci v dháckých ulicích, kde předváděla, k jakým všemožným trikům je jejich pán vycvičil.

Jenže mahút si vybral špatně – jak místo odpočinku, tak čas. Krátce před druhou odpoledne po kolejích spěchal pravidelný expres na trase Dháka–Čitágáon, který mladšího z přivázaných slonů srazil k zemi.

Zatímco vlak okamžitě po srážce zastavil a strojvedoucí přivolávali policii a záchranáře, mahút nelenil a dal se se slonicí, která vyvázla bez úhony, na útěk. To už se opačným směrem k místu nehody sbíhali lidé, kteří se sraženému slonovi pokoušeli pomoci. Jeden z nich zachytil smutnou scénu na video.

Záběry ukazují, jak se krvácející slon marně pokouší zvednout ze země; vedle leží jeho bezvládná noha, kterou mu vlak urval. Kolem kotníků má zvíře pořád železné okovy. Někdo se slona snaží vzkřísit tím, že ho polévá vodou, další mu vodu leje přímo do tlamy.

Ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jižní Asie

Příroda

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější