Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Světové velmoci varují Izrael před útokem na Rafáh, Netanjahu oznámil plán na evakuaci

Uprchlický tábor v Rafáhu, 10. února 2024. Foto: Muhammad Salem, Reuters
Uprchlický tábor v Rafáhu, 10. února 2024. Foto: Muhammad Salem, Reuters

Zatímco palestinská vláda na Západním břehu Jordánu podala demisi, izraelský premiér informoval o plánu na evakuaci Palestinců z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde přebývá přes milion uprchlíků. Světové velmoci Izrael před avizovanou ofenzivou na město varují.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Izraelská armáda (IDF – Izraelské obranné síly) mají podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v případě svého dlouho avizovaného útoku na Rafáh plán na evakuaci civilistů. Není ale zřejmé, odkud přesně a především ani kam by Izrael Palestince přesouval.

Nejen mezi Palestinci, ale i mezi mnoha světovými zeměmi tak panují z plánované izraelské pozemní ofenzivy města Rafáh na jihu Gazy značné obavy. Kritika zní mimo jiné i od spojenců z Německa a Spojených států. Velká Británie varovala, že v případě izraelského útoku na Rafáh zváží přerušení

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější