Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Šokovaný německý byznys“: chemický obr BASF odchází ze Sin-ťiangu kvůli zneužívání Ujgurů

BASF, SAIC Volskwagen a ujgurská (východoturkmenská) vlajka. Foto: Robert, Adobe Stock, koláž: Deník N
BASF, SAIC Volskwagen a ujgurská (východoturkmenská) vlajka. Foto: Robert, Adobe Stock, koláž: Deník N

Velké německé firmy obchodující v Číně reagují na zprávy německých médií o pronásledování a teroru Ujgurů komunistickou Čínou. Významná německá chemička BASF po nich a po setkáních jejího ředitele s domácími a zahraničními politiky oznámila, že se ze Sin-ťiangu stáhne a tamní společné firmy prodá. Problém se týká dalších velkých německých, ale i jiných světových firem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Před několika dny se šéf německé chemické společnosti BASF Martin Brudermüller setkal se zákonodárci z Německa a dalších zemí. Mluvili o dění v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Čínské lidové republice, kde žije zhruba jedenáct milionů Ujgurů. Politici ho upozornili, že německý gigant se „zřejmě zapletl do hrubého zneužívání“ této národnosti. Ostrá reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Překvapený Brudermüller prý na setkání prohlásil, že poslední odhalení podle něj překročila „červenou linii“.

Krátce poté chemický obr BASF oznámil, že urychlí prodej svých podílů ve dvou podnicích, které v Sin-ťiangu působí. Vlastní je společně s čínskou firmou, která se podle zjištění německých novinářů podílí na porušování práv Ujgurů a dalších v Sin-ťiangu žijících menšinových národností (Kazaši, Kyrgyzové).

Německý BASF není jediná firma, která se zřejmě zapletla do spletité pavučiny zneužívání a vykořisťování lidí v Sin-ťiangu. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch nedávno varovala, že velké světové automobilky včetně obrů jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Lidská práva

Německo

Sin-ťiang

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější