Deník N

Poslední zápas Petra Čecha. Pohádkový příběh plný rekordů, trofejí a dřiny končí na břehu Kaspiku

Petr Čech se loučí s mimořádně úspěšnou kariérou. Foto: ČTK/AP
Petr Čech se loučí s mimořádně úspěšnou kariérou. Foto: ČTK/AP

Dnes večer se uzavře mimořádná kariéra Petra Čecha. Fotbalisty, který dvacet let udivoval špičkovou formou. Člověka, kterého – ať to zní sebevíc pateticky – bylo vždy možné považovat za vzor pro ostatní.

Brian Glanville patří mezi nejrespektovanější fotbalové žurnalisty v Anglii. Když jsem se s ním potkal v lednu 2004 na stadionu Chelsea, požádal jsem jej o názor na tehdy pár dní starý přestup Petra Čecha do londýnského klubu. O plzeňském rodákovi toho moc nevěděl, což nezapíral.

„Český gólman? Já znám Pláničku, pamatuji si Viktora nebo Schrojfa,“ zažertoval, ale celkově nad tahem vedení Chelsea kroutil hlavou. „Musím přiznat, že tomu moc nerozumím. Carlo Cudicini je podle mne velmi dobrý gólman,“ poukázal na konkurenci v podobě italského brankáře.

Všeobecně se mělo za to, že Čech nový klub posílí na pozici dvojky – na úkor nevýrazného Neila Sullivana. Jenomže v létě bylo všechno jinak.

A tak se dnes loučí s kariérou majitel 443 startů v Premier League (26. místo v historickém žebříčku Premier League), čtyř ligových titulů – všechny s Chelsea –, pěti úspěchů v Anglickém poháru (čtyřikrát s Chelsea, jednou s Arsenalem), triumfu v Evropské lize (2013), a především vítěz Ligy mistrů z roku 2012. Pochopitelně také držitel několika rekordů, včetně jednoho českého – v počtu startů za národní tým, v jehož dresu nastoupil do 124 zápasů.

Loučí se nejúspěšnější český fotbalista co do počtu získaných trofejí (zatím devatenáct), ale i osobnost, jejíž vliv přesáhl i bílé čáry lemující hřiště. Začíná mu život po životě. Ale v jeho případě nepůjde o „polosmrt“, jak kdysi (z jeho pohledu výstižně) označil konec hráčské kariéry Tomáš Řepka.

Jakých úspěchů Petr Čech dosáhne, to nevíme. Jisté ale je, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

V tomto okamžiku nejčtenější