Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Okamura na vládě? Fuj, to jsem se lekl.“ Rakušan se při debatě s Ukrajinci omlouval, vtipkoval i sliboval

Vít Rakušan na debatě v areálu Břevnovského kláštera v Praze. Foto: Adam Hecl, Deník N
Vít Rakušan na debatě v areálu Břevnovského kláštera v Praze. Foto: Adam Hecl, Deník N

Ministr vnitra a předseda Starostů Vít Rakušan dnes absolvoval v Praze debatu, kterou pořádal pro Ukrajince žijící v Česku. Tato zastávka jeho debatní šňůry Bez cenzury byla oproti dřívějším akcím zcela nekonfliktní a optimistická. Rakušan i celé Česko se dočkali řady poděkování od přítomných Ukrajinců, ministr vnitra se zavázal k pokračování pomoci napadené zemi. „Dokud bude Rusko vraždit na Ukrajině, Česká republika se nebude chovat jinak,“ řekl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Dnes to bude složitější,“ varuje Rakušan vpodvečer nabitý sál v Břevnově. Právě v místní klášterní sýpce se koná další díl jeho diskuzní tour Bez cenzury.

Dnešní akce je speciální hned z několika důvodů.

Vpředvečer druhého výročí vpádu Putinových vojsk na Ukrajinu a deset let po anexi Krymu Rakušan uspořádal debatu primárně pro Ukrajince a Ukrajinky, kteří utekli před válkou a nový domov našli v Česku.

Přišlo jich tolik, že se všichni do sálu nevešli. Ministra jich tak nakonec sledují asi dvě stovky.

Novinkou oproti předchozím Rakušanovým diskuzím je také přítomnost tlumočníka po jeho boku. Byť velmi záhy se ukáže, že jeho služeb prakticky není zapotřebí.

Foto: Adam Hecl, Deník N

„My všichni rozumíme česky,“ glosuje to hned na úvod jeden z diváků a ostatní reagují potleskem a smíchem. Právě pozitivní odezva a atmosféra jsou oproti hospodským střetům s voliči zcela odlišné.

Což si hlavní hvězda večera vyzkouší hned na začátek. Ministr se přepne do role moderátora a zjišťuje, jak lidé v sále vnímají život v Česku.

„Na začátek chci dát anketní otázky pro Ukrajinky a Ukrajince,“ prosí Rakušan. Zajímá ho, kdo z přítomných se tu setkal s nenávistí a komu naopak někdo z Čechů pomohl.

V reakci na první dotaz zareaguje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější