Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Americké úřady si došláply na ruského výrobce uhlíkových vláken. Sankce dopadly i na jeho českou pobočku

Výrobce dodal díly i pro nový ruský letoun Irkut MC‑21-300. Foto: Wikimedia, Dmitry Terekhov
Výrobce dodal díly i pro nový ruský letoun Irkut MC‑21-300. Foto: Wikimedia, Dmitry Terekhov

Řada českých firem vlastněných Rusy se po útoku na Ukrajinu dostala do finančních potíží. Další z nich je podnik Umatex Group Europe. Na firmu sídlící v Praze navíc uvalili sankce Američané.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ze stamilionu téměř na polovinu se propadly tržby společnosti Umatex Group Europe v roce 2022. Její jméno není veřejnosti příliš známé, jde ale o významného prodejce výrobků z uhlíkových vláken a uhlíkových kompozitů. Ty se ve velkém využívají v automobilovém průmyslu nebo při výrobě lodí.

Společnosti podle nedávno zveřejněné účetní závěrky klesly nejen tržby, především ale spadla do ztráty. Zatímco v roce 2021 dosáhla zisku půl druhého milionu korun, loni prodělala téměř milion. I v předchozích letech se přitom firma pohybovala v černých číslech. Novější účetní data nejsou k dispozici.

Společnost svoji obchodní situaci nijak blíže nepopisuje. Uvádí ale, že se dostala do problémů v souvislosti s pádem Sberbank. Do účetní závěrky také napsala, že má v plánu dále podnikat, jelikož na ni nebyly uvaleny žádné sankce. To platilo na začátku loňského roku, mezitím se ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sankce proti Rusku

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější