Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lanovka do Bohnic a dálniční most jsou víceméně srovnatelné zásahy do krajiny, říká autor posudků obou staveb

Vizualizace plánované lanovky z Podbaby do Bohnic. Foto: DPP
Vizualizace plánované lanovky z Podbaby do Bohnic. Foto: DPP

Úředníci z pražského Odboru ochrany prostředí zastavili výstavbu lanovky z Podbaby do Bohnic kvůli údajně negativnímu vlivu na krajinný ráz. Jiří Kupka, autor posudku, o jehož závěry se úřad opřel, pro Deník N odmítl, že by jeho posudek automaticky vedl k zamítnutí projektu. Ten je podle něj „na hranici přijatelnosti“. Kupka vypracoval také posudek na úsek pražského okruhu s dálničním mostem, který má vést o něco severněji. Ten označil za „působivý kontrastní prvek, který do prostoru vnáší novou kvalitu“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Samotného mě to překvapilo, když jsem si to přečetl,“ řekl Deníku N vedoucí Katedry urbanismu a územního plánování na stavební fakultě ČVUT Jiří Kupka. Jako hlavní autor se podílel na studii, která měla posoudit, jestli je z hlediska zákona přijatelné, aby nad Vltavou vedla lanovka spojující Podbabu na jedné straně a Bohnice na druhé.

Ze zákona je nutné, aby úředníci posoudili vliv stavby na krajinný ráz. V podstatě se jedná o analýzu, do jaké míry daná věc změní určité místo či oblast. Na jejím základě pak úředníci rozhodnou, jestli daná stavba může vzniknout, nebo ne. U návrhu na lanovku došli k tomu, že její stavba je v Praze nepřijatelná.

Posudek detailně hodnotil zásah lanovky do jednotlivých prvků údolí. Reprodukce: Deník N

Záměr je podle úředníků nepřijatelný z hlediska vlivů na krajinu a její ekologické funkce a vlivů na kulturní dědictví. Představuje podle nich významný „zásah do znaků a hodnot krajinného rázu“.

Odvolávají se přitom na závěry studie, kterou zpracoval právě Jiří Kupka. Ten Deníku N řekl, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější