Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Reportáž: Máš ho? Jsi nebezpečný. Nemáš? Boj se o život. Za 10 let se ruská agrese na Ukrajině proměnila ve válku dronů

Instruktor učí ukrajinské vojáky, jak vyřadit dron z provozu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Instruktor učí ukrajinské vojáky, jak vyřadit dron z provozu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ruská agrese se za 10 let proměnila ve válku dronů. Ty jsou dnes klíčové pro pozorování bojiště i pro zasazování smrtících úderů při nízkých nákladech. Ukrajinci s nimi zasahují i ruské vnitrozemí jako třeba Moskvu a letecké základny, ale i Krymský most a ruské námořnictvo. Reportéři Denníku N napsali a nafotili reportáž z výcviku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přesně 13 vteřin. Malá chvilka napětí na cvičišti kdesi na jihu od Kyjeva.

Instruktor Boris takto určil časový prostor pro reakci vojáka, který spatří dron letící rychlostí 80 kilometrů za hodinu. Dá se vůbec správně zareagovat za tak krátkou dobu?

Mluvíme o tom celí zablácení v ukrajinském výcvikovém středisku. Tady se cítíme v bezpečí i tehdy, když výcvik na chvíli naruší letecký poplach. Trénink elektronického boje s drony tak na chvíli nahradí simulace boje v zákopech.

Nikdy nejsi v bezpečí

Jednou z důležitých odnoží ukrajinského obranného průmyslu jsou dnes rušičky, tedy nástroje, které mají zastavit operátory ruských dronů ničících už dlouhé měsíce ukrajinská města, infrastrukturu a vojáky i jejich techniku. Výcvik používání rušiček je dnes součástí vojenského výcviku, který jsme mohli sledovat přímo v terénu.

Rušičky dronů vyrábí ukrajinská firma Kvertus. Původně je vyvinula pro celníky – pomáhaly jim narušovat trasy pašeráků, kteří využívali drony k převážení neprocleného zboží.

Dnes už se Kvertus specializuje na rušení dronů na bojišti. Jak to funguje, vidíme na cvičišti. Laikovi může

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

10 let ruské války

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější