Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co chtějí zemědělci a co slibují politici? Protesty farmářů v otázkách a odpovědích

Čeští a polští zemědělci protestují na hraničním přechodu s Polskem v Chotěbuzi na Karvinsku. Foto: ČTK
Čeští a polští zemědělci protestují na hraničním přechodu s Polskem v Chotěbuzi na Karvinsku. Foto: ČTK

Zemědělci ve čtvrtek v traktorech znovu vyrazili na tuzemské silnice. Tentokrát nevyjeli směrem k hlavnímu městu, ale od něj. Cílem protestu byly hraniční přechody, kde se farmáři setkali s kolegy z okolních zemí. Na shromážděních zopakovali své požadavky a problémy, se kterými se potýkají. Velkou část z nich již přitom řeší jak národní vlády, tak Evropská komise. Přinášíme hlavní otázky a odpovědi, které se zemědělských protestů týkají.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jak probíhal čtvrteční protest?

Jízda zemědělců, kterou na rozdíl od pondělního protestu v Praze pořádaly oficiální zemědělské organizace, nepřinesla ani vyhrocené situace, ani nová témata. Protestovat proti byrokracii a politice Evropské unie vyjely asi tři tisíce kusů zemědělské techniky, jejichž řidiči se na hraničních přechodech setkali s farmáři z okolních zemí. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil poklidný průběh protestu a zdůraznil, že chce jednat o hlavních politikách, které zemědělci kritizují.

„Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují někteří úředníci Evropské komise a zahlcují svými hlášeními nebo počty kontrol evropské zemědělce. Není možné tímto způsobem pokračovat,“ uvedl Výborný na hraničním přechodu v Hodoníně.

Chtějí zemědělci konec Green Dealu?

„Pokud Green Deal nezabijeme, zabije nás,“ pronesl na zemědělském setkání v Hodoníně Andrej Gajdoš, který zastupoval slovenské farmáře. Green Deal je jedním z ústředních motivů zemědělských protestů.

Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu si klade za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality, a to do roku 2050. Odstoupit od ní požadovali i organizátoři pondělního protestu, ačkoliv mnozí účastníci upozorňovali, že takové požadavky nejspíš nejsou reálné. Sami organizátoři v čele se Zdeňkem Jandejskem zdůrazňovali, že vládu chtějí k odstoupení od Green Dealu donutit několikadenním protestem, ten se ale nekonal.

Odstoupení naopak nepožaduje agrární komora, která se zahraničními partnery protesty pořádá. Komora nicméně upozorňuje na to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Vláda Petra Fialy

Zemědělství

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější