Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Menší zdanění nízkopříjmových může nakopnout pracovní trh i celou ekonomiku, říkají experti

Snížením zdanění práce nízkopříjmových se sice omezí příjmy státního rozpočtu, státu to ale může přinést výhody jinde, říkají experti.
Snížením zdanění práce nízkopříjmových se sice omezí příjmy státního rozpočtu, státu to ale může přinést výhody jinde, říkají experti.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) v lednu navrhla vládě 37 opatření, která mají pomoci vyššímu a dlouhodobému ekonomickému růstu. Jedním z nich je snížení zdanění osob s nízkými výdělky – těm by se mohly snížit odvody na zdravotní a sociální pojištění, a tím zvýšit jejich motivace k práci a přechodu z šedé ekonomiky. Výpadek v rozpočtu by se pak mohl kompenzovat například zavedením spotřební daně na tiché víno, rušením daňových výjimek či vyšším zdaněním bohatství a daňovou progresí. Ekonomové a analytici v expertním panelu Deníku N vysvětlují, co by uskutečnění návrhu mohlo přinést.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v anketě ptáme:

  • Jaké dopady může mít snížení zdanění práce nízkopříjmových osob?
  • Podle návrhu NERV by se tento krok pro zachování neutrálního dopadu na rozpočet měl vykompenzovat zvýšením jiných daní. V jakých oblastech by pro to byl největší potenciál?

Na dotazy Deníku N odpovídají:

Pavel Mertlík, docent ekonomie a rektor Škoda Auto Vysoké školy

Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu, Alma Career

Jaké dopady může mít snížení zdanění práce nízkopříjmových osob?

Pavel Mertlík: Nižší zdanění nízkopříjmových poplatníků daně z příjmu fyzických osob sice povede k malému snížení výnosu této daně, může ale být významnou pobídkou pro nízkopříjmové domácnosti k ekonomické aktivitě.

Důležité ale je, aby tento krok nebyl osamocený, byl zároveň provázen úpravami sociálních dávek a dalšími opatřeními jak na trhu práce, tak v systému sociálního zabezpečení, směřujícími k zvýšení výhodnosti ekonomické aktivity oproti ekonomické neaktivitě.

Těmi opatřeními na trhu práce mám na mysli především

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Panel expertů

Veřejné finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější