Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putin ohrožuje Evropu z východu, Trump ze západu, a tak se Evropané musí postavit na vlastní nohy

Trump s největší pravděpodobností vyvolá šok tím, že nechá Ukrajinu na holičkách. Foto: Kremlin.ru
Trump s největší pravděpodobností vyvolá šok tím, že nechá Ukrajinu na holičkách. Foto: Kremlin.ru

Komentář Timothyho Gartona Ashe: V padesátých letech se evropské státy bezúspěšně pokoušely vybudovat obranné společenství. Dnes by to měly zkusit znovu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už 6. června si Evropa připomene 80. výročí vylodění v den D, jímž se v roce 1944 zahájilo osvobozování západní Evropy. Letos v létě však přijde ještě jedno kulaté výročí, jenže to se slavit nebude, protože připomíná velký nezdar. Dne 30. srpna 1954 francouzští poslanci svým hlasováním zmařili projekt Evropského obranného společenství (EOS). Místo toho evropská integrace pokračovala na základě hospodářského společenství, které je dodnes jádrem Evropské unie, a evropská bezpečnost byla budována na základě NATO pod vedením USA. Ovšem vzhledem k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin postupuje z východu a uchazeč o prezidentský úřad v USA Donald Trump ze západu hrozí, že se stáhne, je na čase se k myšlence evropské obrany vrátit.

Historické okolnosti byly před 70 lety samozřejmě úplně jiné, ale přesto je tu pár zajímavých ozvěn. Stejně jako dnes bylo i tenkrát

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Donald Trump

Evropská unie

NATO

Ruská válka na Ukrajině

Vladimir Putin

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější