Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Od zelených mužíků na Krymu po únor 2022. Jak ruská agrese vtekla všude, kde se nepovedlo ucpat díry

Ruskem podporovaný ozbrojenec na doněckém letišti. Nebo ruský voják, který maskuje, ke komu patří? Foto: Mstyslav Černov a Wikimedia Commons, CC-BY-4.0
Ruskem podporovaný ozbrojenec na doněckém letišti. Nebo ruský voják, který maskuje, ke komu patří? Foto: Mstyslav Černov a Wikimedia Commons, CC-BY-4.0

Zatímco se připomíná druhé výročí plošné ruské agrese proti Ukrajině, ta – v plném slova smyslu – trvá mnohem déle. Od momentu, kdy si ruský autokrat Vladimir Putin uvědomil, že se Ukrajina definitivně vzdaluje z ruské orbity, uběhlo právě deset let. Tento příběh je o Ukrajině, svou roli v něm ale má i Česko: začalo jej jako zesilovač ruské propagandy. Pomocí Ukrajině po únoru 2022 to ale bohatě odčinilo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rusové mají od 21. března 2014 jedno speciální vojenské vyznamenání: medaili s názvem Za návrat Krymu. Na její rubové straně je vyznačena i délka příslušné vojenské operace: od 20. února do 18. března 2014.

20. února toho roku byl ukrajinským prezidentem stále ještě Viktor Janukovyč. Sice z posledních sil vzdoroval hněvu revoluce důstojnosti (do které tu nebudeme hlouběji zabíhat, protože ji popisujeme zde), ale ještě byl hlavou státu.

Státu, proti němuž Rusko potají zahájilo vojenskou operaci, jež se projevila o sedm dní později v podobě neoznačených vojáků, kteří zaplnili Krym. Pro Ukrajince je datum na medaili důkazem, že Rusko svou agresi spustilo ještě za Janukovyčovy vlády, snad proto, že už tehdy počítalo s jeho pádem a příležitostí, která se mu naskytne.

Poměr skutečných sil byl tehdy pro Ukrajinu horší než kdy později.

„Ať byla oficiální čísla jakákoliv, z dobrého zdroje mezi ukrajinskými důstojníky jsem slyšel, že měli co do výcviku, vybavení a personálu jen tři ‚combat ready‘ brigády, sedm tisíc vojáků. Z osmi set tanků, které byly na papíře, jich jezdilo deset. Na přehlídkách,“ popsal FP Adrian Bonenberger, americký válečný veterán, který Ukrajince v létě 2022 pomáhal cvičit.

Bonenbergerův zdroj mohl přehánět, ale faktem je, že proti ruské armádě Ukrajinci neměli co efektivně postavit. Ruská armáda prošla pod vedením zejména ministra obrany Anatolije Serďukova reformami, které měly omezit praktické nedostatky objevené během války v Gruzii (2008). Vzniklo akceschopné jádro sil, postavené na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

10 let ruské války

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější