Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropští výrobci solárů volají o pomoc. Levná konkurence z Číny může být pro českého zákazníka výhodou i rizikem

Většina v Evropě instalovaných solárních elektráren pochází z Číny. Foto: Gustavo Fring, Pexels
Většina v Evropě instalovaných solárních elektráren pochází z Číny. Foto: Gustavo Fring, Pexels

Výrobce solárních panelů Meyer Burger nedávno zaskočil své zaměstnance v Německu. Švýcarská firma oznámila, že zřejmě zavře svou továrnu a výrobu přesune na druhou stranu Atlantického oceánu do Spojených států.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud své plány opravdu dotáhne do konce, o práci přijde na 500 zaměstnanců. A to je velká rána, protože Meyer Burger je vůbec největším výrobcem solárních modulů v největší evropské ekonomice.

Své rozhodnutí může přehodnotit do konce února. Továrnu v saském Freibergu nedaleko českých hranic uzavře, pokud v Evropě nebudou „přijata dostatečná opatření, která zajistí férové konkurenční podmínky“. „Je to budíček,“ řekl k postoji švýcarské firmy saský ministr pro energetiku Wolfram Günther. Toto odvětví podle něj potřebuje rychlou pomoc od státu.

Společnost Meyer Burger tvrdí, že za jejím rozhodnutím je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější