Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Konečná jako lákadlo? Komunisté mírně posílili, před eurovolbami se utkají o hlasy s Babišem a Okamurou

Tisková konference Komunistické strany Čech a Moravy, na které představili novou koalici Stačilo! pro volby do Evropského parlamentu. Foto: ČTK
Tisková konference Komunistické strany Čech a Moravy, na které představili novou koalici Stačilo! pro volby do Evropského parlamentu. Foto: ČTK

Analýza: Lednová data agentury Median zjistila, že ke komunistům zamířila část dosavadních voličů hnutí ANO. Nejde o masivní přeliv, z pohledu KSČM je ale každý hlas dobrý. Hnutí ANO naopak může i sebemenší část chybět. Za poklesem ANO a mírným poskočením komunistů je podle sociologů Medianu několik důvodů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když na podzim 2021 vypadli komunisté z Poslanecké sněmovny, velká část společnosti to brala s povděkem. Po sto letech od založení KSČ tehdy strana poprvé ztratila své parlamentní zastoupení, když získala pouze 3,6 procenta hlasů.

A nijak zvlášť se jim nedařilo ani poté. V průzkumech se pohybovali zpravidla pod čtyřmi procenty a zdálo se, že cesta zpět pro ně už nebude možná.

Nejnovější průzkumy z přelomu roku ovšem naznačily, že se KSČM podařilo posílit. Zatím ne do té míry, že by měla výraznou šanci na opětovný vstup do Sněmovny. Přiblížila se nicméně kritické hranici pěti procent, na což může strana s ohledem na blížící se volby do Evropského parlamentu nahlížet s optimismem.

Už jen proto, že křeslo europoslankyně obhajuje předsedkyně Kateřina Konečná.

Lednová data výzkumné organizace STEM přisoudila komunistům 4,8 procenta hlasů, podobně si vedli také u Medianu. Podle něj by v hypotetických sněmovních volbách získali 4,5 procenta, část podpory dokázala strana přetáhnout od hnutí ANO.

Podle sociologů Přemysla Čecha a Ivana Cukera z Medianu má přeliv hlasů od ANO ke komunistům dva důvody. „Zaprvé v

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější