Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Shání kapitál větší než roční výkon německé ekonomiky. Šéf OpenAI chce rozhýbat výrobu čipů

Sam Altman, ředitel společnosti OpenAI. Foto: Patrick Semansky, ČTK / AP
Sam Altman, ředitel společnosti OpenAI. Foto: Patrick Semansky, ČTK / AP

Startupy mají často problém získat na svůj rozvoj byť jen několikamilionovou investici. Sam Altman z firmy OpenAI, která stojí za nejpopulárnějším chatbotem s umělou inteligencí na světě, se nyní snaží najít částku na úrovni několika procent světového HDP.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válka o světovou dominanci ve výrobě počítačových čipů přinesla jen v únoru několik pozoruhodných momentů. Spojené státy už rozdaly první dotace z skoro padesátimiliardového balíku, kterým se chtějí vyhnout další čipové krizi. A Nvidia, která navrhuje jediné čipy vhodné pro modely AI, se zařadila mezi nejhodnotnější firmy světa.

Nejvíce však na sebe dokázal upozornit člověk, který se stal ztělesněním nejnovější éry AI: Sam Altman chce rozjet vlastní byznys s polovodiči a vysbírat na něj

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Technologie

Umělá inteligence

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější