Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Vražda Kuciaka a Kušnírové jako nejsmutnější připomínka umlčování médií

Demonstrace po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Demonstrace po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Jak často ve veřejném prostoru slýcháte, že za něco mohou novináři? Na Slovensku dnes podobné slovní útoky přerůstají v zastrašování a trestní oznámení. Mnozí se obávají návratu temné doby, která přesně před šesti lety vyvrcholila vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komentovaný souhrn středečního dění sepsal Tomáš Linhart.

Od slovních útoků po umlčování

Nejen Slovensko a jeho mediální prostor je už šestým rokem bez investigativce Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, které 21. února 2018 připravil o život nájemný vrah. Vražda spustila vlnu protestů i konec vlády Směru, avšak jen na pět let.

Po letech politikaření a politického chaosu s premiéry Matovičem a Hegerem dospěla země k předčasným volbám, za nichž se Robert Fico vrátil zpět k moci. A s ním i praktiky, jichž se zastánci slovenské demokracie obávali, jako například nedávné úpravy trestního práva.

Ve třiceti městech dnes výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové připomínají shromáždění „Za slušné Slovensko“. Jejich organizátoři se obávají, že se za poslední roky nic nezměnilo a staré časy se vrátily – novináři podle nich čelí útokům každý den.

Nejprve Ficův poradce Erik Kaliňák pronásledoval komentátora Mariána Leška, později Ficovi lidé podali trestní oznámení na Martina M. Šimečku za to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější