Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V bytě byla plíseň, na chodbě potkani. Teď mají romské rodiny díky projektu Housing First důstojné bydlení

Denisa je v bytě v ostravské Hrabůvce spokojená, v plánu má ale řadu úprav. Foto: Marie Dámková, Deník N
Denisa je v bytě v ostravské Hrabůvce spokojená, v plánu má ale řadu úprav. Foto: Marie Dámková, Deník N

V garsonce v ostravském Muglinově rok bydleli v šesti lidech, měsíční nájem platili dvanáct tisíc. Bydlení mimo vyloučené lokality se jim nedařilo najít. „Když se pronajímatelé dozvěděli, kolik máme dětí a že jsme Romové, obratem nás poslali pryč,“ popisuje Denisa. Její rodině i řadě dalších pomohla najít důstojné bydlení v rámci projektu Housing First nezisková organizace Romodrom.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Stříbrné auto sviští s naloženým kufrem přes hlavní ulice ostravské Hrabůvky. Řídí ho sociální pracovník Petr, na sedadle spolujezdce sedí jeho energický kolega Aleš. Pracují pro organizaci Romodrom, která po celé republice pomáhá romským rodinám v těžkých životních situacích.

Dnes jedou navštívit dvě rodiny, kterým organizace před rokem zajistila v rámci projektu Housing First nové bydlení.

Do kufru naložili několik beden plných jídla z potravinové sbírky. „Bývají to hlavně trvanlivé potraviny, jako je mouka, olej, těstoviny. Ale také pečivo, které se už nemůže prodávat,“ popisuje Petr.

Auto zajede do vedlejší ulice na okraj sídliště, jehož jednotvárnost narušují jen různé barvy budov. „Chodím sem už takovou dobu, a stejně nikdy nevím, který to je vchod,“ směje se Petr, když se snaží najít správný zvonek.

Sedmadvacetiletá Denisa je vítá u dveří. V bytě je veselo, šestičlennou rodinu přišel pozdravit i bratr jejího partnera Davida. Ten si v obývacím pokoji právě hraje s dětmi. Muži míří do kuchyně.

„Myslíte si, že by se sem hodila oranžová?“ rozhlíží se Denisa po zašedlých zdech. Byt je pronajímán v původním stavu a mladá žena by si zde přála udělat hodně úprav.

„Máme v plánu vyměnit podlahy a vymalovat zdi pestřejšími barvami,“ popisuje tmavovláska s blond přelivem. Je to poprvé, co se v bytě cítí natolik komfortně, že si dokáže představit podílet se finančně i na jeho opravách.

Výrazný nedostatek bytů

Denisa v minulosti bydlela se svými třemi sourozenci v garsonce v ostravském Muglinově. Ona i její partner se ve vyloučené lokalitě narodili a dlouhou dobu nechtěli opustit svou rodinu. Denisa však musela z bytu odejít poté, co

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Reportáž

Romové

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější