Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O Putinem vysněných ruských dějinách, o tom, jak to bylo ve skutečnosti, a o nebezpečí, které z rozporu mezi tím plyne

Dobová karikatura uveřejněná po uzavření paktu Molotov–Ribbentrop v roce 1939 v deníku Washington Star. Repro: Wikimedia Commons
Dobová karikatura uveřejněná po uzavření paktu Molotov–Ribbentrop v roce 1939 v deníku Washington Star. Repro: Wikimedia Commons

Seriál Přepište dějiny: Nedávný rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem vzbudil v mnoha ohledech předpokládané reakce. Ať již se jednalo o samotnou podstatu interview, roli novináře, či zasazení rozhovoru i do kontextu blížících se amerických prezidentských voleb. Nic z toho však není naším tématem. Vladimir Putin totiž opět předvedl zcela jedinečný ohňostroj historických příměrů, polopravd, lží či manipulací, aby obhájil současnou agresivní politiku Ruska. Podívejme se na ty nejvýživnější.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Putin začal tak nějak „popořádku“ již Kyjevskou Rusí a skončil samozřejmě někde kolem druhé světové války. Obsáhnout jedno tisíciletí je na jednu stranu slušný rétorický výkon, na stranu druhou je zjevné, že podobné hledání historických příměrů má především manipulativní a propagandistický charakter.

V přímém přenosu nám předkládal celý vějíř ahistorismů, jejichž cílem je zakotvit aktuální Rusko v opravdu tisícileté tradici moci a prostoru. Kdybychom to chtěli trochu zjednodušeně odlehčit, v jedenadvacátém století Putin předvádí něco jako „rétorické rukopisy“ – vztaženo k našim českým padělkům z devatenáctého století, jež měly dokazovat starobylost českého národa, kultury, jazyka a literatury. Co na tom, že šlo o falza, když se na jejich základě pozdvihla hrdost a obohatilo se aktuální umění.

Podobně v případě Putina je stále opakovaná tradice návaznosti na Kyjevskou Rus smělou ahistorickou lží, jejímž opakováním se vtlouká do ruské paměti sice historický nesmysl, ale s mnohým Rusům dobře znějícím odkazem na dávnou slavnou historii.

Je přitom realita, že opírat jakoukoliv moderní státnost o (jakýkoliv) státní útvar z devátého až jedenáctého století prostě nemůže sedět. Navíc Kyjevská Rus sama o sobě byla spíše

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přepište dějiny

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější