Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Filmu Bob Marley: One Love se vůbec nepodařilo oddělit legendu od skutečného člověka

Kingsley Ben-Adir jako Bob Marley. Foto: Cinemart
Kingsley Ben-Adir jako Bob Marley. Foto: Cinemart

Do českých kin vstoupil životopisný film Bob Marley: One Love. Jak se ze zpěváka z Jamajky stala celosvětová hvězda, se z něj ale nedozvíte. Zachraňují jej ale písničky a herecký výkon Kingsleyho Ben-Adira.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Životopisné filmy o hudebnících. Předchozí věta zní jako povzdech. Zde by měla recenze nejnovějšího filmu Bob Marley: One Love končit. Ale ne všechny snímky tohoto druhu jsou špatné. Naopak, některé z nich nám dokonce nabídly zcela nový pohled. Ovšem většina jich končí v klišé.

Život je příliš dlouhý a osobnosti hvězd jsou často příliš komplikované, než aby se vešly do stominutového filmového příběhu. Ten se vždy odehrává podle klasického scénáře, na jehož začátku je problémové dětství, cesta ke slávě, vrchol, pád z vrcholu, trápení a comeback.

Momentky ze života

I z těchto důvodů v poslední době filmaři našli docela chytrý způsob, jak se vyhnout převyprávění života od kolébky až po hrob tím, že si vždy vyberou jednu důležitou etapu ze života hvězd a kolem ní vystaví celý film.

V případě Boba Marleyho se zaměřili na jeho exil v Londýně, ohraničený dvěma velkými koncerty, které zpěvák odehrál na Jamajce jako výzvu k zastavení všudypřítomného násilí. Sám za to téměř zaplatil životem. Těsně před prvním koncertem v roce 1976 ho postřelili členové jednoho ze znepřátelených gangů. O život téměř přišli i jeho žena Rita a jeho manažer.

Zpěvák nakonec vystoupil, ale pochopil, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Hudba

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější