Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Věřím, že se eura dožiju. Na Západě se ho už nechtějí zbavit ani populisté, říká bývalý vládní zmocněnec Dědek

Díky euru spolu evropské státy nevedou měnové války, argumentuje Oldřich Dědek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Díky euru spolu evropské státy nevedou měnové války, argumentuje Oldřich Dědek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Novoroční projev prezidenta Petra Pavla spustil novou vlnu debaty o přijetí eura, která se přelila až ve vládní koaliční spor. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v něm nakonec ustoupil v otázce jmenování nového zmocněnce pro euro. Posledním člověkem historicky vykonávajícím tuto funkci tak zůstává Oldřich Dědek. „Problematika teď dostala novou mízu. Naplňuje mě to přesvědčením, že se toho eura dožiju,“ říká v rozhovoru pro Deník N profesor ekonomie a bývalý viceguvernér ČNB.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme?

  • O čem vypovídá nevůle současné koalice obsadit post zmocněnce pro euro?
  • Podle průzkumu je drtivá většina voličů koalice Spolu pro přijetí eura. Proč tento krok její nejsilnější strana ODS odmítá?
  • Není koalicí slíbená analýza ke vstupu do ERM II od NERV pouhá snaha zahrát téma do outu?
  • Funguje stále mantra, že bychom v eurozóně museli platit za zadlužené Řeky?
  • Způsobila česká nezávislá měnová politika nižší růst české ekonomiky?

Jste zatím posledním národním koordinátorem pro zavedení eura v Česku. Nebojíte se při sledování aktuální politické debaty, že po vás už nikdo další nepřijde?

To se uvidí. Osobně si myslím, že problematika eura dostala novou mízu, to za mě nebylo. Naplňuje mě to přesvědčením, že se toho eura dožiju.

Koordinátorem pro zavedení evropské měny jste byl celých deset let od roku 2007. Jak tehdy vypadaly politické debaty týkající se evropské měny? Lišily se nějak od těch současných?

Je to v takových vlnách, největší entuziasmus byl těsně po vstupu do Evropské unie, tehdejší strategie přistoupení k euru pracovala s konkrétními daty. Potom ale přišly

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Rozhovory

Veřejné finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější