Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dermatologové varují před trendem z TikToku: děti používají kosmetiku pro dospělé, která může nezvratně poškodit pleť

Aktuální trend na sociálních sítích je problematický hned z několika důvodů. Ilustrační foto: Adobe Stock
Aktuální trend na sociálních sítích je problematický hned z několika důvodů. Ilustrační foto: Adobe Stock

Nový trend na sociálních sítích, který cílí i na velmi malé děti, znepokojuje jak rodiče, tak dermatology. Používání kosmetiky, která je primárně určená pro zralou pleť, může způsobit i nezvratné škody. A zájem dětí o séra a krémy proti stárnutí roste.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na sociálních sítích se v posledních týdnech šíří potenciálně nebezpečný trend. Cílí na malé děti – mnohdy i mladší osmi let – a na peněženky jejich rodičů. A o co hůře: na zdraví, které může nenávratně poškodit.

Stále populárnější móda, kdy se děti věnují takzvané skin care – tedy pravidelné péči o pokožku –, ke které ale používají pro jejich věk zcela nevhodné přípravky, pochází zejména ze sociálních sítí TikTok a Instagram. Děti tak opakují to, co dělají a propagují jejich oblíbení influenceři. A po rodičích žádají luxusní krémy a séra, které však mohou obsahovat pro ně potenciálně škodlivé látky určené pouze dospělým. Dermatologové varují, že následky pro dětskou pokožku mohou být i nezvratné.

Jde o výrobky, které jsou pro mladou dětskou kůži zcela nevhodné:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sociální sítě

Zdraví

Rodina, vztahy a zdraví, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější