Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V ODS přibývá hlasů pro euro, zejména místních politiků, kteří jsou v kontaktu s podnikateli

Přijetí či nepřijetí eura bylo jedním z témat také na ideové konferenci ODS loni v květnu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Přijetí či nepřijetí eura bylo jedním z témat také na ideové konferenci ODS loni v květnu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

ODS oficiálně nechce zahajovat kroky k přijetí eura, ve straně je ale poměrně silná část členů a politiků, kteří by se společné měně nebránili, nebo ji přímo požadují. Často jde o krajské politiky a starosty, kteří jsou v denním kontaktu s podnikateli ve svých obcích či regionech. Podle politologa bude příznivců eura ve straně přibývat, a pokud ODS postoj ke společné měně nepřehodnotí, může se také vzdálit velké části vlastních voličů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Současná vláda by bývala měla k euru nakročeno mnohem víc, než má. Nebýt ODS. Všechny ostatní strany koalice společnou měnu podporují. Ale narážejí na zeď, kterou kolem vstupu do eurozóny v občanské demokracii vybudoval bývalý předseda nejsilnější vládní strany a exprezident Václav Klaus a lidé, kteří podobně jako on varují, že by euro zemi uškodilo. Jenže to se mění.

Patrně nejviditelnějším zastáncem eura v ODS je nyní bývalý poslanec a ministr životního prostředí, nyní člen výkonné rady Pavel Drobil. Eurem by do roku 2030 chtěla platit i poslankyně ODS Renáta Zajíčková. A nejsou sami.

Strana se v zásadě dělí mezi ty, kdo euro chtějí, váhavce a nemalou skupinu členů, kteří vidí více nevýhod než přínosů. Těch posledních je podle odhadů samotných občanských demokratů většina. Jejich argumenty se příliš nemění a ve veřejném prostoru zaznívají prakticky již od roku 2003, kdy země v referendu odhlasovala vstup do EU.

K pohybům tak dochází hlavně na opačné straně názorového spektra mezi těmi občanskými demokraty, kteří spatřují rizika naopak v tom, že by Česko zůstalo s korunami v kapsách izolované.

Například část starostů a místostarostů od Karlových Varů po Moravu otevřeně říká – včera bylo pozdě. Jejich praxe z regionu, znalosti problémů

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější