Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Každý nemůže číst Dostojevského. Proč Patrik Hartl napsal Gazely a proč je to nejprodávanější kniha v Česku

Patrik Hartl byl loni nejprodávanějším autorem v Česku. Foto: Lenka Hatašová
Patrik Hartl byl loni nejprodávanějším autorem v Česku. Foto: Lenka Hatašová

Nejprodávanějším titulem na českém knižním trhu byly loni Gazely Patrika Hartla. A když je vaším guilty pleasure mít přehled o současné české literatuře od té ambiciózní až po tu komerční, není zbytí a je potřeba přelouskat i 441 stran tohoto románu. Stálo to za ty probdělé noci?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Posmívat se komerční literatuře je v intelektuálních kruzích jaksi in a nevěnuje se jí ani většina recenzentů. Valná většina této spotřební literatury si to nejspíš zaslouží. I když lze vnímat jako paradoxní, když se z pozice intelektuální autority nad lidovou literaturou povyšují a vysmívají se jí i ta média, která jindy tolik horují za práva nejnižších vrstev.

Protože právě toto je literatura, kterou čte nejširší divácká skupina od nižších pater společnosti až po ta nejvyšší. A když se rozhlédnete kolem sebe v hromadné dopravě, nejspíš velmi často narazíte na někoho, kdo bude začten právě do „Hartla“. Jeho čtenáři jej milují a nadšené ohlasy na čtenářských fórech tomu odpovídají.

Co na tom, že zápletky jsou tu banální (čti: ze života), dialogy plné motivačních sloganů (čti: pseudomoudré) a postavy jednoduché (čti: jako my)?

Protestovat proti tomuto typu literatury je jaksi zbytečné: každý holt nemůže a nejspíš ani nechce číst Dostojevského. A možná bychom měli být rádi, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější