Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidé nevyjeli, traktory byly v Praze rychlejší než jindy auta. U Výborného farmáře překřičeli radikálové

Do centra Prahy dorazili protestující zemědělci na několika stovkách traktorů. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Do centra Prahy dorazili protestující zemědělci na několika stovkách traktorů. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V centru Prahy demonstrovali protivládní aktivisté a zemědělci, kteří se do hlavního města sjeli na několika stovkách traktorů. Hlavní část protestu se uskutečnila před ministerstvem zemědělství, později se část účastníků přesunula už bez zemědělských strojů na Malostranské náměstí. Oproti očekáváním se kolaps dopravy nekonal, řada řidičů uposlechla varování a nevyjela.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Jsem David,“ říká čtyřicátník, když mi otevírá dveře zeleného traktoru John Deere. Je půl šesté ráno a kolona zemědělců právě přijela na pražskou Letnou. Jedná se o několik desítek traktorů, které přijely ze severu Čech, tedy regionu, který má s protesty zkušenosti již z minulých týdnů.

David se jich neúčastnil, dnes ale do Prahy vyrazil, vypráví mi v kabině traktoru, zatímco upravuje teplotu. Vysoká účast zemědělců mu v kombinaci s průjezdem pražskými ulicemi vykouzlila úsměv na tváři. Dalším důvodem je velmi slabý provoz, který protest doprovází celý den.

Zemědělci se do Prahy začali sjíždět ze všech směrů už nad ránem. Foto: Michal Tomeš, Deník N

Lidé skutečně poslechli výzvy policie i magistrátu a nechali auta doma. Dostat se z Letné na Florenc je tak dnes traktorem rychlejší než v běžný den autem.

„Celá Evropa je na nohou a mě iritovalo, že lidi ze svazů nic nedělali. Šéf agrární komory má kontakt na kolegy z celé Evropy, proč nezvedli telefon? My v Česku jsme jen koukali a nic nedělali,“ říká David. Sám – stejně jako řada účastníků – se ohrazuje proti organizátorům,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Protest zemědělců v Praze

Reportáž

Vláda Petra Fialy

Zemědělství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější