Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Léky pro vážně nemocné už stojí víc než péče o zbylých deset milionů lidí, říká šéf svazu pojišťoven

"Bylo by ideální, kdyby došlo k radikální změně," říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich k záměru redukovat v nemocnicích akutní lůžkovou péči. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Bylo by ideální, kdyby došlo k radikální změně,“ říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich k záměru redukovat v nemocnicích akutní lůžkovou péči. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Moderní léky pro pacienty s rakovinou, roztroušenou sklerózou nebo vzácnými nemocemi letos vyjdou české zdravotnictví na čtyřicet miliard korun. To je více než veškeré náklady na praktické lékaře, pediatry i ambulantní gynekology dohromady. „Do budoucna to bude ještě větší problém než u důchodového systému,“ upozorňuje v rozhovoru šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Které nemocnice by měly letos omezit akutní péči.
  • Jestli stát bude mít na moderní léčbu vážně nemocných.
  • Jak by se měl řešit rostoucí deficit zdravotních pojišťoven.

Pojišťovny by letos měly rozhodnout o tom, ve kterých nemocnicích se zruší akutní lůžka. Už máte představu, o která zařízení by mohlo jít?

My jsme v podobné situaci byli před třinácti lety. Tehdy měly pojišťovny na stole konkrétní jména nemocnic, které měly projít útlumem akutní péče.

V rámci tehdejších návrhů se na tomto seznamu objevily například nemocnice v Sušici, Rokycanech, Českém Krumlově, Roudnici nad Labem, Šternberku, Brandýse nad Labem a podobně.

Jde o zařízení, která jsou spádově poblíž velkých nemocnic. A nic by se nestalo, kdyby se zčásti nebo zcela převedla pouze na následnou péči. Tehdy se ale města a veřejnost postavily velmi rázně proti jejich rušení a pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví nakonec od záměru upustily.

Mezitím se do všech nemocnic, tedy i do těchto, investovalo velké množství peněz, nakoupily se nové přístroje, rozšířily operační sály a podobně. Takže dnes je situace z tohoto pohledu horší.

Chystá se nyní nějaké zásadní seškrtání lůžek v nemocnicích, nebo opět půjde jen o kosmetickou úpravu?

Bylo by ideální, kdyby došlo k radikální změně. Tou si ale opravdu nejsem jist. Předpokládám, že se budeme bavit o některých dílčích úpravách lůžek zejména v nemocnicích, které měly projít redukcí už v letech 2011 a 2012, a také v těch, kde se zásadně změnila situace.

Takže nemocnice, u kterých mělo tehdy dojít k útlumu, jsou nyní znovu ve hře?

Ano, některé z nich se objeví v návrhu na redukci i letos. Klíčovým důvodem, proč by měly některé obory v nemocnicích skončit, není jejich finanční nouze.

Jde spíš o to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější