Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (725. den): Okamžitě po dobytí Avdijivky rozpoutali Rusové novou ofenzivu na jižní frontě

Ukrajinští vojáci se stahují z Avdijivky. Foto: Profimedia
Ukrajinští vojáci se stahují z Avdijivky. Foto: Profimedia

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Je to ruské vítězství, ale i někteří Rusové se ptají, zda nezaplatili příliš vysokou cenu.
  • Nová ofenziva začala u Robotyne, bojuje se o výběžek, který Ukrajinci získali v létě.
  • Množí se podezření z vražd ukrajinských zajatců.
  • Rusům prý během pár dní spadlo šest nejmodernějších letadel, zatím máme důkazy o dvou Su-35. Možná si je sestřelili sami.
  • Mapy dne – jak vypadá fronta u Avdijivky; místa ostatních ruských ofenziv.
  • Graf dne – jak roste ruská početní převaha.
  • Videa dne – jak vypadá rotace přímo na frontě ze zasaženého ukrajinského transportéru; ruská propaganda kolem Avdijivky; Ukrajinci během ústupu ničí vlastní techniku, aby nepadla do rukou Rusům.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 18. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Je to ruské vítězství, ale i někteří Rusové se ptají, zda nezaplatili příliš vysokou cenu. Avdijivka padla. První signály o porážce ukrajinské armády na tomto předměstí Doněcku přicházely od čtvrtka, kdy se ruský postup ve městě v důsledku postupného stažení obránců zrychlil. Důležitou roli v něm sehrála elitní 3. útočná brigáda. Jak se nakonec ukázalo, jejím úkolem nebyl protiútok, ale udržení volného průchodu pro ustupující jednotky. V této chvíli není jasné, komu se podařilo uniknout. Rusové píšou o stovkách zajatců. Jak píšeme níže, několik z nich pravděpodobně zavraždili.

Plukovník Maxym Žorin z 3. brigády napsal, že je zajatců méně, než tvrdí Rusové: „Teď už můžeme přiznat, že některé jednotky třetí útočné byly v Avdijivce po určitou dobu zcela obklíčeny, dokázaly se ale dostat ven. Kacapové (Rusové) tvrdí, že jsou naši bojovníci stále na území koksovny. Mohu říci, že tam nezůstal ani jeden z našich. V zásadě tam nezbylo nic kromě několika rozpadlých sklepů!“

Jakkoli tragické osudy jednotlivců jsou, válku rozhodne osud celých armád. Navzdory porážce není atmosféra mezi Ukrajinci zoufalá. Se ztrátou Avdijivky už počítali a spíše oceňují, že se nezopakoval Bachmut, který bránili i v beznadějné situaci, což se tehdy připisovalo novému veliteli armády Olexandru Syrskému. Tentokrát ten samý generál oznámil, že důležitější než bránit ztracené město je zachránit lidi.

Porážka neznamenala ani kolaps obranných linií. Rusové sice nadále útočí, fronta u Avdijivky je ale relativně stabilní. Město je ztraceno celé včetně továrny na severu, necelé

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější