Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Beka kvůli penězům pro školy kritizují už i v jeho straně. „Mrzí nás jeho absolutní rádiový klid,“ říká šéf svazu obcí

Ministr školství Mikuláš Bek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr školství Mikuláš Bek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Napětí v koalici roste a ve středu dění jsou opět Starostové a nezávislí. V hlavní roli je tentokrát ministr školství Mikuláš Bek, na nějž se valí kritika kvůli neschopnosti zajistit dostatek peněz pro základní a střední školy na letošní rok. Výhrady už mají i jeho spolustraníci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ani v půlce února nemají školy jistotu, s kolika penězi mohou v letošním roce počítat, respektive zda nebudou muset propouštět některé nepedagogické zaměstnance (kuchařky, uklízečky nebo školníky).

A to navzdory tomu, že Bek celý problém řeší již od poloviny loňského roku, kdy se koalice začala bavit o rozpočtu.

Kromě školské veřejnosti a opozice se do Beka nyní pouštějí i koaliční partneři. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) minulý týden ministra nazval „politickým neumětelem“, jeho kroky kritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle informací Deníku N nejsou výkonem svého ministra nadšeni ani ve STAN a někteří své výtky popisují i veřejně.

„Je pravda, že dokázat vyvolat stávku mezi učiteli, kterým zároveň dáváte 130 procent průměrné mzdy, je opravdu velké umění,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle něj bylo už loni zřejmé, že se financování školství řítí do problému.

Bek podle něj uchlácholil část starostů v regionech i ředitelů tím, že zruší osm tisíc neobsazených míst nepedagogických pracovníků. „Až teď pochopili, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější