Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trumpův izolacionismus, nebo Bidenův multilateralismus? Čína si nemůže vybrat, koho by v Bílém domě znovu viděla raději

V Donaldu Trumpovi se ani jeho čínský protějšek Si Ťin-pching nevyzná. Jeho nejasný postoj k Tchaj-wanu mu ale vyhovuje. Foto: ČTK/AP
V Donaldu Trumpovi se ani jeho čínský protějšek Si Ťin-pching nevyzná. Jeho nejasný postoj k Tchaj-wanu mu ale vyhovuje. Foto: ČTK/AP

Komentář Alexandra Romancova: Volby prezidenta Spojených států se nezadržitelně blíží a s nimi i úvahy – vzhledem k faktu, že se s největší pravděpodobností opět utkají Joe Biden a Donald Trump: Co bude pak? Jednou z nich je, jak ovlivní americkou zahraniční politiku vůči Číně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Republikáni i demokraté se snaží kandidáta z opačného tábora obviňovat z příliš mírného přístupu vůči této největší zahraniční výzvě Spojených států a naopak vyzdvihují svého reprezentanta jako toho jediného, který může agresivní komunistické velmoci ukázat, kde jsou její hranice, za které je nejsilnější demokracie světa nepustí.

Který z nich je ovšem skutečně důrazný, nebo naopak příliš vstřícný vůči Číně? Poměrně unikátní situace letošních amerických prezidentských voleb nabízí příležitost udělat si skutečné srovnání na základě toho, co předvedly administrativy obou prezidentů v minulých letech, a ne jen spekulací kolem toho, co zaznívá v předvolební kampani.

Z hlediska časové posloupnosti je namístě začít u administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který byl v Bílém domě mezi lety 2017 až 2021. Trump se ještě předtím, než se stal prezidentem, netajil velmi silnou antičínskou rétorikou. Na YouTube se tehdy objevovala videa Trumpa, ve kterých nebylo nic jiného než to, kolikrát ve svých veřejných vystoupeních řekl slovo Čína.

Jestli nějaký prezident přiměl veřejnost, aby vnímala Čínu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější