Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na samotce strávil celkem 300 dní. Navalného zabil Putinův režim, reagují analytici

Alexej Navalnyj. Archivní foto: Maxim Šemetov, Reuters
Alexej Navalnyj. Archivní foto: Maxim Šemetov, Reuters

Alexej Navalnyj podle ruských úřadů zemřel ve vězení za polárním kruhem, jeho rodina tuto zprávu zatím nepotvrdila. Kdo byl kontroverzní muž, jemuž v některých zemích nemohou zapomenout jeho vyjádření, ale který byl bezesporu největší postavou stojící proti všemocnému vládci Putinovi?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V srpnu 2020 se Alexeje Navalného pokusila zabít ruská zpravodajská služba FSB. Během letu z Moskvy na Sibiř před regionálními volbami se mu udělalo špatně, ale život mu zachránil pilot, který pohotově přistál v Omsku.

Významný odpůrce prezidenta Vladimira Putina byl následně po naléhání německé vlády na ruskou převezen do Berlína, kde potvrdili, že byl otráven nervovou látkou novičok.

Navalnyj věděl, že jestli se vrátí do Ruska, okamžitě ho zatknou kvůli vykonstruovanému obvinění z finančního podvodu. Přesto to pět měsíců po neúspěšném atentátu udělal.

Od té doby byl Navalnyj s vážně nalomeným zdravím ve vězení. Sedmadvacetkrát ho poslali na samotku. Jen v ní strávil celkem 300 dní.

Poslední měsíce byl vězněn v jedné z nejsevernějších trestaneckých kolonií v Jamalsku za polárním kruhem.

Dnes ve věku 47 let podle ruských úřadů zemřel. Navalného spolupracovníci a rodina to ale zatím nepotvrdili.

„Přestože zprávy o Navalného smrti opravdu vypadají vážně, rozhodně bych o jeho smrti raději nemluvil jako o prokázaném faktu, dokud nebudu mít úplné potvrzení – i z etických důvodů,“ řekl Denníku N bývalý ruský ministr energetiky Vladimir Milov, který se považuje za Navalného přítele.

Podle ruských médií Navalnyj ztratil vědomí během

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Alexej Navalnyj

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější