Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Strach v Rusku už je příliš velký. A Navalného smrt už je jen jednou z mnoha Ruskem způsobených tragédií

Vyjdou Rusové kvůli Navalnému do ulic? V pátek k tomu budou mít jednu z posledních příležitostí. Foto: Markus Schreiber, AP, ČTK
Vyjdou Rusové kvůli Navalnému do ulic? V pátek k tomu budou mít jednu z posledních příležitostí. Foto: Markus Schreiber, AP, ČTK

Odmítl pokorně sklonit hlavu a držet ústa. Nezlomil se – a pro Putina to bylo jako mít veš v kožichu, komentuje smrt Alexeje Navalného Petra Procházková. Vzpomíná také na svá osobní setkání s Navalným. Proč mezi ruskými opozičníky vynikal? A co se teď dá udělat pro další vězněné Putinovy kritiky, jejichž životy jsou v ohrožení?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se dočtete:

  • co jistého víme o Navalného smrti;
  • v jakých podmínkách žil a proč se nedal zlomit;
  • co na něm nejvíc vadilo Vladimiru Putinovi;
  • jestli lze čekat, že kvůli Navalnému vyjdou Rusové do ulic;
  • čím byl Navalnyj výjimečný;
  • jak jeho smrt dopadne na další vězněné Putinovy kritiky.

Co teď s jistotou víme o smrti Alexeje Navalného?

Jen to, že zemřel. A to v trestanecké kolonii, pravděpodobně náhle, protože se tak mělo stát na procházce, tedy uvnitř vězení.

Ale všechno ostatní bych už brala s určitou mírou pochybností. Protože ty zprávy pocházejí od ruských úřadů, od Federální vězeňské služby, potažmo od propagandistických sdělovacích prostředků. A tam už si nemůžeme být jisti, že to odpovídá realitě.

Ale že zemřel a že zemřel v trestanecké kolonii, je fakt.

A že zemřel na procházce a náhle – což jsou také informace od ruské vězeňské služby –, za to bys dala ruku do ohně?

Ruku do ohně ne. Nicméně některé věci ze života Navalného i v té trestanecké kolonii pronikaly poměrně často ven, takže určitou představu o tom, v jaké byl kondici, máme.

Víme, že si i teď trest opět odpykával ve vězení na samotce, ve zvláštní kázeňské cele, kam ho zavřeli už asi potřicáté. Víme, že velmi zhubl, že měl v různých chvílích různé zdravotní potíže.

Ale víme také, že netrpěl žádnými fatálními zdravotními potížemi. Žádnou nemocí, kterou by dlouhodobě strádal a bezprostředně by ho ohrožovala na životě. Z toho můžeme usuzovat, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Alexej Navalnyj

Rozhovory

Rusko

Studio N

Podcast Studio N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější