Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Problémy čínské ekonomiky narůstají, ale není to důvod k radosti

Si Ťin-pching se osobně vložil do problémů čínského kapitálového trhu. Řešil jen symptomy, a ne příčinu problému. Foto: Jack Taylor, pool via Reuters
Si Ťin-pching se osobně vložil do problémů čínského kapitálového trhu. Řešil jen symptomy, a ne příčinu problému. Foto: Jack Taylor, pool via Reuters

Deflace v Číně znamená zároveň zlevňování jejího vývozu, píše v komentáři bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš. Sílu čínské konkurence ilustruje na tom, že nejlevnější elektromobil Tesly stojí 39 tisíc dolarů a ten od BYD 12 tisíc. Levná čínská auta mají pro Evropu i výhody – například zpomalují inflaci a urychlují dekarbonizaci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čína podle svého lunárního kalendáře 10. února vstoupila do nového roku, po roce králíka tak nastal rok draka. Toto znamení dvanáctiletého čínského zvěrokruhu je v zemi velmi populární, přináší prý sílu a štěstí.

Štěstí bude Čína určitě potřebovat. Desetiletí silného ekonomického růstu zřejmě definitivně skončila. I nejnovější zprávy z Číny svědčí o tom, že model růstu založený na investicích a exportu se vyčerpal a přechod na jiný model vysokého růstu je alespoň prozatím nepravděpodobný.

Avšak to, že Čína bude mít stále větší ekonomické problémy, nemusí být vůbec dobrá zpráva pro svět. A to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika, Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější